mapa stránky

Linka vertikálna
Druh kvetu
     Ruža
     Lotosový kvet
     Helikónia
     Tulipán
     Narcis

Pomoc a info
     Objednávka
     Zrušenie objednávky
     Platba
     Dodacie podmienky
     Záruka a reklamácie


Prečo kvety.sk?

kytice aranžujú vyškolení
floristi

doručenie už do 24 hodín
kdekoľvek na Slovensku

hotline servis 800 - 1700

doručenie kvetov
v darčekovej krabici spolu
s pozdravom

garancia čerstvosti 5 dní

online sledovanie zásielky
službou "track & trace"

jednoduchá objednávka


Katalog-SEO

Jumbo - hľadáte internetový obchod ? Katalóg obchodov.

Internetové obchody, e-shop, internetový obchod

Best-top.sk


Nezabudnite: MEDZINÁRODNÝ DEŇ
DETÍ

1. júna
  DEŇ NAJLEPŠÍCH
PRIATEĽOV

8. júna
  DEŇ OTCOV
15. júna

DRUHY KVETOV

Ďalšie druhy kvetov nájdete v ľavom menu.                                  Kúpte si kvety na Portál Kvety.sk.

RUŽA

Ruža stolistá (lat. Rosa centifolia) - rastlina rodu dvojklíčnolistových z čeľade ružovité (Rosaceae).

Mýty:

Červená ruža 1. Ruža bola najskôr biela a zasvätená bola bohyni lásky Afrodite. Tá sa však, bežiac za svojim milým Adonisom, pichla o tŕň a jej krv sfarbila ružu na červeno.

2. Ruža ako kvet je symbolom odvodeným z antického mýtu o smrti Adonisa, milenca Afrodity. Z jeho krvi vyrástli prvé červené ruže. Stali sa symbolom znovuzrodenia lásky, ktorá zvíťazila nad smrťou.

Botanika:

Červená ruža Ruža stolistá je ker s hnedými konármi a husto nasadenými ostňami. Listy sú nepárno perovito zložené a tmavozelené, perovité lístky sú zubaté. Kvety sú červené, ružové, žlté a biele, koruna je hustá, plná a príjemne vonia.

Tento druh bol pôvodne udomácnený v Iráne a na Kaukaze a odtiaľ sa dostal do európskych záhrad a parkov. Je známych asi 100 druhov, u nás 20, existuje asi 10 000 kultivarov ruže. Niektoré z nich, predovšetkým s červenými alebo ružovo zafarbenými kvetmi sa pestujú na plantážach ako liečivé rastliny.

Pratypom všetkých vyšľachtených ruží je ruža šípková (Rosa canina) s plodmi bohatými na vitamín C. Ruža alpská je ľudový názov alpských rododendrónov, ruža slezová prochurníka a ruža vodná leknínu.

Čo znamenajú ruže?

Ruže sú na Valentína tradičným darom a vo všeobecnosti sú jedným z najsladších darov z lásky. Ale farba ruží môže niesť úplne iný význam, ako by ste si želali vyjadriť. Zistite, čo znamenajú jednotlivé farby ruží.

ČERVENÉ RUŽE

Kvet červenej ruže Červené ruže hovoria "Ľubim Ťa". Sú znakom romantickej lásky a vyjadrujú vášeň.

Ale aj keď červená farba je u ruží tradičná, verili by ste tomu, že väčšina symboliky viažúcej sa k tejto farbe je negatívna? V kresťanstve je červená farba ruží symbolom Kristovho utrpenia a bolestnej smrti na kríži. Grécke báje považujú červenú farbu rovnakého kvetu za znamenie vášnivej túžby, vďaka príbehu o Afrodite, ktorá prvá vlastnou krvou zafarbila biely kvet na červeno, aby tým pomohla umierajúcemu milencovi Adonisovi. V Perzii i v Anglicku je odpadnutie lupeňa zo zrezanej ruže považované za zlé znamenie.


FIALOVÉ RUŽE

Fialové ruže hovoria, že osoba, ktorá ich dáva, sa zaľúbila na prvý pohľad.


KORÁLOVÉ RUŽE

Vášnivá farba korálových ruží vyjadruhe žiadostivosť.


SVETLO-RUŽOVÉ RUŽE

Kvet svetlo-ružovej ruže Svetlo-ružové ruže sú znakom radosti a šťastia.

Svetlo-ružové a žlté kvety v jednej kytici symbolizujú družnosť a priateľstvo.


BIELE RUŽE

Kvet bielej ruže Biele ruže symbolizujú pravdu a nevinnosť. Hovoria tiež: "Chýbaš mi!" a "Si fantastický!".

V stredovekej kresťanskej Európe bývali biele ruže znamením pokory a úcty, ale aj symbolom čistoty Panny Márie. Vo Walese sa dodnes dávajú biele ruže na hrob tragicky zosnulých detí na znamenie straty nevinnosti.TMAVO RUŽOVÉ RUŽE

Tmavo ružové ruže hovoria "ďakujem Ti".


ŽLTÉ RUŽE

Kvet žltej ružeŽlté ruže symbolizujú priateľstvo a slobodu - neposielajte ich, ak máte dlhdobé a romantické zámery. Svetlo-ružové a žlté kvety v jednej kytici symbolizujú družnosť a priateľstvo.

V modernej spoločnosti je žltá farbou radosti, potešenia, slobody a spokojnosti. V islamskej ľudovej tradícii je žltá naopak farbou ľsti, zrady a cudzoložstva.


ORANŽOVÉ RUŽE

Kytica oranžových ruží Oranžová farba ruží je výsledkom génovej mutácie žltého a červeného kvetu, a preto aj oranžová farba predstavuje nesebecké nadšenie a vášnivú túžbu. Lepšie to už ani nemôže byť.


ČERVENÉ A ŽLTÉ RUŽE

Kvet červenej a žltej ružeČervené a žlté kvety spolu v jednej kytici sú znamením budúcej dobrej nálady a šťastia vo všetkých oblastiach budúceho života.


SUŠENÉ RUŽE

Sušené ruže bez ohľadu na farbu nahlas a jasne vyjadrujú "je koniec".
HORE      e-mail - donáška kvetov, parfémov, chutí a darčekov donáška kvetov,        © všetky práva vyhradené       Mapa stránky